Ce credem

1.Noi credem intr-un singur Dumnezeu ,care S-a revelat pe Sine ca Trinitate in Unitate:Tata , Fiu si Duh Sfant-trei persoane si totusi un singur Dumnezeu ( Deuteronom 6:4 ; Matei 28:19 ; 1Corinteni 8:6)

2.Noi credem ca Dumnezeu-Fiul este vesnic si de aceeasi natura cu Tatal si S-a intrupat in Persoana Domnului Isus Hristos.(Ioan10:30;14:9)

El S-a nascut prin fecioara Maria,a fost conceput de Duhul Sfant,avand dubla natura:umana(pe deplin om) si divina(pe deplin Dumnezeu).

A murit pe cruce,ca jertfa inlocuitoare si reprezentativa pentru pacatul intregii omeniri.

A fost ingropat,a inviat din morti,in trup proslavit si S-a inaltat la ceruri,unde indeplineste slujba de Mare Preot.

Este singurul Mijlocitor intre Dumnezeu si om (Evrei 2:17;F.apostolilor 1:9 ; 4:12)

3.Noi credem in Duhul Sfant , a treia Persoana a Dumnezeirii,prin care suntem nascuti din nou.(Ioan 3:3)

4.Noi credem ca Biblia este inspirata de Dumnezeu si ca este fara greseala in manuscrisele ei originale si atunci cand este interpretata corect.(2Timotei 3:16)

6.Noi credem ca Domnul Isus Hristos va veni din nou,in mod personal si vizibil,pentru rapirea Bisericii si instaurarea Imparatiei Sale pe pamant,dupa care va judeca vii si mortii.Pedeapsa pentru cei necredinciosi si rasplata pentru cei neprihaniti este vesnica si constienta. (Matei 25:46 ; 2Tesaloniceni 1:7-10)

7.Noi credem ca Biserica este Trupul Domnului Isus Hristos,alcatuita din credinciosi nascuti din nou.Unitatea credinciosilor cu Domnul Hristos si unii cu altii este realizata prin Duhul Sfant.

Misiunea Bisericii este de a-L glorifica pe Dumnezeu,a se zidi unul pe altul si de a evangheliza lumea.(Matei 28:19-20)

Sunt doua acte de cult principale: Botezul si Cina Domnului.

Botezul este actul constient care consta in cufundarea in apa ca simbol al identificarii celui credincios cu Domnul Isus in moartea ingroparea si invierea Lui.(Romani 6:1-11)

Cina Domnului este facuta in amintirea jertfei ispasitoare a Domnului Isus Hristos,semnul noului legamant.Participarea la acest eveniment este partasia noastra cu Domnul Isus Hristos si cu ceilalti credinciosi. (1 Corinteni 10:16-17)